Electrochemistry Buffers
- (4)
- (2)
- (1)
- (234)
- (12)
- (2)
- (2)
- (66)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (894)
- (2)
- (5)
- (25)
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (64)
- (16)
- (12)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (328)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (6)
- (219)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (369)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
| MDL Number | MFCD00146206 |
|---|---|
| Solubility Information | Fully miscible in water. |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 8.0 |
| Chemical Name or Material | Sodium phosphate buffer soln. |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Concentration | 0.2 M |
Thermo Scientific Chemicals Sodium bicarbonate, 1M buffer soln., pH 9.0
CAS: 144-55-8 Molecular Formula: CHNaO3 Molecular Weight (g/mol): 84.01 MDL Number: MFCD00003528 InChI Key: UIIMBOGNXHQVGW-UHFFFAOYSA-M PubChem CID: 516892 ChEBI: CHEBI:32139 IUPAC Name: sodium;hydrogen carbonate SMILES: [Na+].OC([O-])=O
| PubChem CID | 516892 |
|---|---|
| CAS | 144-55-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.01 |
| ChEBI | CHEBI:32139 |
| MDL Number | MFCD00003528 |
| SMILES | [Na+].OC([O-])=O |
| IUPAC Name | sodium;hydrogen carbonate |
| InChI Key | UIIMBOGNXHQVGW-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | CHNaO3 |
Thermo Scientific Chemicals Sodium bicarbonate, 1M buffer soln., pH 9.4
CAS: 144-55-8 Molecular Formula: CHNaO3 Molecular Weight (g/mol): 84.01 MDL Number: MFCD00003528 InChI Key: UIIMBOGNXHQVGW-UHFFFAOYSA-M PubChem CID: 516892 ChEBI: CHEBI:32139 IUPAC Name: sodium;hydrogen carbonate SMILES: [Na+].OC([O-])=O
| PubChem CID | 516892 |
|---|---|
| CAS | 144-55-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.01 |
| ChEBI | CHEBI:32139 |
| MDL Number | MFCD00003528 |
| SMILES | [Na+].OC([O-])=O |
| IUPAC Name | sodium;hydrogen carbonate |
| InChI Key | UIIMBOGNXHQVGW-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | CHNaO3 |
Sodium bicarbonate, 1M buffer soln., pH 8.0, Thermo Scientific Chemicals
CAS: 144-55-8 Molecular Formula: CHNaO3 Molecular Weight (g/mol): 84.01 MDL Number: MFCD00003528 InChI Key: UIIMBOGNXHQVGW-UHFFFAOYSA-M PubChem CID: 516892 ChEBI: CHEBI:32139 SMILES: [Na+].OC([O-])=O
| PubChem CID | 516892 |
|---|---|
| CAS | 144-55-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.01 |
| ChEBI | CHEBI:32139 |
| MDL Number | MFCD00003528 |
| SMILES | [Na+].OC([O-])=O |
| InChI Key | UIIMBOGNXHQVGW-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | CHNaO3 |
Thermo Scientific Chemicals Sodium bicarbonate, 1M buffer soln., pH 10.0
CAS: 144-55-8 Molecular Formula: CHNaO3 Molecular Weight (g/mol): 84.01 MDL Number: MFCD00003528 InChI Key: UIIMBOGNXHQVGW-UHFFFAOYSA-M PubChem CID: 516892 ChEBI: CHEBI:32139 IUPAC Name: sodium;hydrogen carbonate SMILES: [Na+].OC([O-])=O
| PubChem CID | 516892 |
|---|---|
| CAS | 144-55-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.01 |
| ChEBI | CHEBI:32139 |
| MDL Number | MFCD00003528 |
| SMILES | [Na+].OC([O-])=O |
| IUPAC Name | sodium;hydrogen carbonate |
| InChI Key | UIIMBOGNXHQVGW-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | CHNaO3 |
| Linear Formula | KH2PO4 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 7.4 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| CAS | 1310-73-2 |
| Health Hazard 3 | GHS P Statement If in contact with skin or eyes, rinse thoroughly with water for 15-20 minutes. If swallowed, get medical attention. |
| Decomposition Information | Phosphorus oxides; Sodium oxide |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Solution is not hazardous. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| Packaging | Poly Bottle |
| pH | 7.40 ±0.01 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 136.09 |
| CAS Max % | 0.1 |
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P280-P305+P351+P338-P310 Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00012462 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H318 Causes serious eye damage. |
| Color | Colorless |
| Solubility Information | It is soluble in water (29.4g/L) at 20°C. Insoluble in ethanol. |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 5.0 |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Chemical Name or Material | Sodium citrate buffer soln. |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Keep cold |
| Concentration | 0.5 M |
| Odor | Odorless |
Buffer Tablets, pH 6.8, For Staining of Blood Smears, MilliporeSigma™
Buffer Tablets, pH 6.8, 100 tablets, White solid, Odorless, Plastic can, Solid, Healthcare
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P280-P264-P305+P351+P338-P337+P313 Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. Wash thoroughly after handling. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00012462 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H319 Causes serious eye irritation. |
| Color | Colorless |
| Solubility Information | Soluble in water. |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 5.5 |
| Health Hazard 1 | Warning |
| Chemical Name or Material | Sodium citrate buffer soln. |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Keep cold |
| Concentration | 0.5 M |
| Odor | Odorless |
Thermo Scientific Chemicals Sodium borate, 0.5M buffer soln., pH 8.5
CAS: 1330-43-4 Molecular Formula: B4Na2O7 Molecular Weight (g/mol): 201.21 MDL Number: MFCD00081185 InChI Key: NXSVMNYRVBQCMO-UHFFFAOYSA-N IUPAC Name: disodium bicyclo[3.3.1]tetraboroxane-3,7-bis(ylium)-1,5-diuide-1,5-bis(olate) SMILES: [Na+].[Na+].[O-][B-]12O[B+]O[B-]([O-])(O[B+]O1)O2
| CAS | 1330-43-4 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 201.21 |
| MDL Number | MFCD00081185 |
| SMILES | [Na+].[Na+].[O-][B-]12O[B+]O[B-]([O-])(O[B+]O1)O2 |
| IUPAC Name | disodium bicyclo[3.3.1]tetraboroxane-3,7-bis(ylium)-1,5-diuide-1,5-bis(olate) |
| InChI Key | NXSVMNYRVBQCMO-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | B4Na2O7 |
| Concentration or Composition (by Analyte or Components) | Sodium hydroxide: 0.7%; Potassium dihydrogen phosphate: 0.7%; water: 98.6% |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| MDL Number | MFCD00146206 |
| Color | Yellow |
| Solubility Information | Miscible with water. |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer solution |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Vapor Pressure | 23 hPa (17mm Hg) at 20°C |
Thermo Scientific Chemicals Citrate Buffer, 0.2M buffer soln., pH 4.0, low endotoxin
CAS: 6132-04-3 | C6H9Na3O9 | 294.10 g/mol
| Storage Note 1 | 2° to 8°C |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 294.10 |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Citrate Buffer |
| Concentration | 0.2 M |
| InChI Key | NLJMYIDDQXHKNR-UHFFFAOYSA-K |
| Name Note | low endotoxin |
| CAS | 4-3-6132 |
| MDL Number | MFCD00150031 |
| pH | 4.0 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Keep cold |
| Molecular Formula | C6H9Na3O9 |
Ricca Chemical Company Phosphate Buffer Solution, pH 6.8, for Phenols, Ricca Chemical
For the Determination of Phenols
| CAS | 10049-21-5 |
|---|---|
| Packaging | Natural Poly Bottle |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 7 |
| Chemical Name or Material | Phosphate Buffer Solution |
| Grade | Laboratory |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Water Analysis |
| Solution Type | Buffer |